میلیونر شوید؛ اما ابتدا در ذهنتان!

زمان مطالعه :15 دقیقه

چکیده این مطلب : اغلب افرادی که هر روز در آرزوی ثروتمند شدن هستند، برخلاف این که تصور می‌کنند به درستی به سمت اهدافشان در حرکتند، در مسیر اشتباهی قرار دارند و حتی از این اشتباه آگاه هم نیستند. ممکن است شما نیز جزء همین دسته افراد باشید. اما امروز این فرصت برای شما فراهم شده تا جایگاه واقعی خودتان در مسیر موفقیت را شناسایی کنید و ساختن آینده‌ی دلخواهتان را همین امروز، قبل از آنکه خیلی دیر شود، شروع کنید. با من همراه شوید تا تمام موانع و راه‌های انحرافی را همراه با هم از میان برداریم و شما را در مسیری قرار دهیم که تمام انسان‌های موفق و ثروتمند دنیا به وسیله‌ی آن به سرمنزل مقصود رسیده‌اند. مسیری که بدون شک شما را نیز به موفقیت خواهد رساند.

 

میلیونر شوید؛ اما ابتدا در ذهنتان!

 

مقاله‌ای برای آنان که ثروت را می‌خواهند،

اما از آن دور مانده‌اند؛ بی آنکه واقعا بدانند چرا؟

 

 

شاید شما هم مانند خیلی از افراد تصور می‌کنید برای ثروتمند شدن کافیست شغل پردرآمدی داشته باشید، تحصیلات عالی کسب کنید، دانش و تجربه‌ی کافی به دست آورید و احتمالاً شانس هم باید کمی با شما یار باشد، و این یعنی ثروتمند بودن را بلد هستید. اما باید به شما بگویم که سخت در اشتباهید!!

 

این موارد برای ثروتمند شدن لازم هستند؛ اما به هیچ وجه کافی نیستند.


آنچه به راحتی از دیدتان پنهان می‌ماند و از قضا مهم‌ترین شرط کسب ثروت نیز هست، درونِ ذهن شماست. همان فوت کوزه گری مهمی که سبب شده است تعداد ثروتمندان واقعی جهان از تعداد کسانی که خواهان ثروت هستند و برای آن تلاش می‌کنند، بسیار کمتر باشد. در این مقاله که براساس گفته‌های "تی هارو اکر" میلیونر خود ساخته‌ی عصر حاضر نوشته شده است، این فوت کوزه گری را به شما پیشکش کرده‌ایم. و امید داریم با  خواندن، آموختن و به کارگرفتن آن، ثروتمند بودن را به معنای واقعی کلمه یاد بگیرید.


راز کسب ثروت، پاسخی برای یک چرایی بزرگ!

 

چراغ راهنمایی قرمز بود و این انتظار طولانی به افکارش اجازه می‌داد یکی پس از دیگری در ذهنش جولان دهند. ناکامی‌ها، شکست‌ها و اوضاع بد مالی ذهنش را به ‌کلی درگیر کرده بود. غرق در همین افکار بود که نگاهش به ماشین کناری افتاد و همان جا میخکوب شد. انگار هرآنچه از زندگی می‌خواست در آن اتومبیل خلاصه شده بود. اتومبیل شیک و آخرین مدلی که توجه هر کسی را به خود جلب می‌کرد؛ و آنقدر به او نزدیک بود که احساس کرد می‌تواند نسیم خنک و مطبوعی که صورت راننده را نوازش می‌کرد، از پشت شیشه‌ها حس کند. هرچند در واقعیت زندگی‌اش بسیار دور و دست نیافتنی به نظر می‌رسید! در همان حال که تلفیقی از حس حسرت، ناامیدی و خستگی را تجربه می‌کرد، احساس کرد برای اولین بار دلش می‌خواهد بداند چرا؟!
 

چرا سال ها تلاش و پشتکار علی‌رغم تمام امیدهایی که داشت، به ثمر ننشسته است؟
چرا نتوانسته است آرزوهایش را لمس کند و به اهدافی که در سر داشت دست یابد؟

چرا سرنوشت بعضی از افراد به گونه‌ای رقم می‌خورد که ثروتمند باشند و سرنوشت دیگران به گونه‌ای است که زندگی معمولی با مشکلات زیاد داشته باشند؟

 

احتمالاً شما نیز جواب منطقی و قانع کننده‌ای برای این سوالات ندارید؛ درست است؟ البته جای تعجب هم ندارد! تعداد افرادی که می‌توانند پاسخی درست و اصولی به این سوالات بدهند، بسیار اندک است. و این افراد اندک، همان ثروتمندان واقعی هستند که از راز مهم کسب ثروت آگاهند.

 

اغلب افرادی که هر روز در آرزوی ثروتمند شدن هستند، برخلاف این که تصور می‌کنند به درستی به سمت اهدافشان در حرکتند، در مسیر اشتباهی قرار دارند و حتی از این اشتباه آگاه هم نیستند. ممکن است شما نیز جزء همین دسته افراد باشید. اما امروز این فرصت برای شما فراهم شده تا جایگاه واقعی خودتان در مسیر موفقیت را شناسایی کنید و ساختن آینده‌ی دلخواهتان را همین امروز، قبل از آنکه خیلی دیر شود، شروع کنید.
 

با من همراه شوید تا تمام موانع و راه‌های انحرافی را همراه با هم از میان برداریم و شما را در مسیری قرار دهیم که تمام انسان‌های موفق و ثروتمند دنیا به وسیله‌ی آن به سرمنزل مقصود رسیده‌اند. مسیری که بدون شک شما را نیز به موفقیت خواهد رساند.
 

رویال مایند ثروت

 

 

شما هیچ تفاوتی با میلیونرها ندارید!


روزی به توصیه‌ی یکی از دوستان موفقم، یک صفحه‌ی کاغذ برداشتم و نام خودم را به عنوان یک میلیونر در بالای صفحه نوشتم. سپس سعی کردم تمام افکاری که شروع به گذشتن از ذهنم کردند را یادداشت کنم.
حدس می‌زنید این افکار چه محتوایی داشتند؟!

 

تو نمی‌توانی یک میلیونر باشی چون:
پدر پولداری نداشته‌ای!

در کشوری جهان سوم زندگی می‌کنی و امکانات محدودی داری!

سال‌های ابتدایی جوانی‌ات را پشت سرگذاشته‌ای و تغییر مسیر برایت سخت شده است.

و... .
 

اما قسمت کلیدی ماجرا اینجاست!

 

زمانی که طبق قاعده‌ی این تمرین سعی کردم برای هر یک از بهانه‌های ذهنی‌ام یک مثال نقض پیدا کنم، یعنی فردی که با وجود همین شرایط موفق شده است، متوجه شدم نه تنها یک یا دو نفر، بلکه ده‌ها نفر با وجود شرایطی مشابه یا حتی بسیار بدتر از شرایط من، به موفقیت و ثروت دست یافته‌اند. افرادی که انسان‌های خارق العاده یا عجیب و غریبی هم نبوده‌اند.

من با انجام این تمرین متوجه شدم آن بهانه‌ها و دلایل به ظاهر منطقی من، صرفاً افکار ساختگی ذهنم بودند که پس از تکرار چندین و چند ساله به باورهایم تبدیل شده‌اند. باورهایی که فکر می‌کردم حقیقت دارند در حالی که تنها ساخته‌ی ذهن من بودند!

 

بیایید به سراغ خودتان برویم.در ذهن شما چه می‌گذرد؟
آیا شما هم مانند من ذهنی پر از باورهای محدودکننده دارید؟

آیا شما هم برای آن که نتوانید آرزوهای بزرگی در سر داشته باشید، به بهانه تراشی‌ها و دلیل تراشی‌های ناامیدانه روی می‌آورید؟

 

راه ثروتمند شدن از داشتن یک فکر ثروتمند می‌گذرد و این همان راز مهم کسب ثروت است! همان تفاوت میان من و شما با ثروتمندان. و همان فاصله‌ی اندک بین خواستن و بدست آوردن. و من قدم به قدم به شما خواهم گفت چگونه می‌توانید همانند یک فرد ثروتمند فکرکنید و این فاصله را به سادگی طی کنید!

 

 

قدم اول: مراقب آنچه پول، در ذهنتان تداعی می‌کند، باشید!


اگر هنگام عبور از جلوی یک برج مجلل یا یک نمایشگاه ماشین‌های لوکس، احساس بدی به شما دست می‌دهد، خشت اول بنای ثروتمند شدن را کج گذاشته‌اید. شما هیچ گاه نمی‌توانید به چیزی که نسبت به آن احساس خوبی ندارید، دست یابید. شاید این جمله از نظر شما کمی سخت‌گیرانه به نظر برسد؛ اما باید بپذیرید که واقعیت دارد.

متاسفانه در ذهن اغلب افراد باورهای مخربی در ارتباط با ثروت وجود دارد. شما نیز اگر در ذهنتان کنکاش کنید، حتماً تعدادی از این باورها را خواهید یافت. اینکه اگر ثروتمند شویم دیگر یک انسان معنوی نخواهیم بود، دیگر با محبت و مهربانی با دیگران برخورد نخواهیم کرد و از همه مهم‌تر اینکه در مسیر ثروتمند شدن ناچار به ضایع کردن حقوق افراد یا اجحاف در حق دیگران خواهیم شد، همان باورهایی هستند که آن احساس بد را برایتان ایجاد می‌کنند.
 

چند لحظه عمیقا به تصوری که در رابطه با پول و ثروت دارید بیندیشید. اگر شما هم مانند بسیاری از افراد معتقدید پول و ثروت در مقابل اخلاقیات و معنویات هستند، اگر شما هم تصور می‌کنید افراد ثروتمند انسان‌هایی گستاخ و خودخواه هستند و یک فرد نمی‌تواند هم زمان بخشنده، مهربان، معنوی، متعادل و در عین حال بسیار ثروتمند باشد و اگر نسبت به پول و ثروت احساس خوبی ندارید، مانع بزرگی در همین ابتدای راه، جلوی پایتان وجود دارد.
 

این دیدگاه، که ثروت، ‌انسانیت و معنویت نمی‌توانند هم زمان با هم وجود داشته باشند، همواره یکی از موانعِ ذهنیِ اساسی برای دست‌یابی به پول و موفقیت‌های مالی بوده است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند، راهِ کسب ثروت از راهِ تبدیل شدن به یک انسان حقیقی و وارسته جداست و آنها تنها می‌توانند یکی از این دو راه را انتخاب کنند.

 

علاوه بر این، آن‌ها معتقدند ثروتمند بودن در زندگی اهمیت زیادی ندارد و نعمت‌هایی هم چون سلامتی، خانواده و معنویت بسیار مهم‌تر هستند و ما نباید برای خوشبخت بودن به دنبال پول یا ثروت باشیم. اما تمام این باورها غلط و بی اساس هستند. این که نعمت‌های زیادی غیر از مادیات در زندگی هر یک از انسان‌ها وجود دارد که باید بابت آنها شکرگزار باشند، دیدگاه کاملاً درستی است.  اما مسئله‌ی اصلی این است که ثروتمند بودن منافاتی با هیچکدام از این‌ها ندارد! و هر کسی می‌تواند در عین بهره‌مندی از این نعمت‌ها از ثروت کافی نیز برخوردار باشد ما انسان‌ها می‌توانیم هر دو جنبه‌ی پولدار بودن و یک فرد معنوی بودن را در آغوش بگیریم و از زندگیمان به معنای واقعی لذت ببریم؛ بی‌آنکه ناچار به دست کشیدن از خواسته‌ای برای داشتن خواسته‌ای دیگر باشیم.

 

رویال مایند ثروت

 

 

قدم دوم: ضمیرناخودآگاهتان را برنامه ریزی کنید!


 این پاراگراف از سخنان "هارو اکر" را با دقت بخوانید:


«عمیق‎‌ترین کشف من در زندگی این بود که فهمیدم هرکسی یک ترموستات داخلی پول دارد. ترموستات داخلی پول، همان طرحی‌ست که هر کسی در مورد پول دارد.

 

طرح مالی شما مانند یک ترموستات عمل می‌کند. اگر دمای داخل اتاق ۲۵ درجه باشد، مشکلی نخواهد بود. چون ترموستات برای ۲۵ درجه تنظیم شده است. حالا قضیه جالب می‌شود. آیا چون ممکن است پنجره‌ی اتاق باز و هوای بیرون سرد باشد، دمای اتاق به ۱۰ درجه برسد؟ بله!

 

اما در نهایت چه اتفاقی می‌افتد؟ ترموستات عمل می‌کند و دمای اتاق را به ۲۵ درجه برمی‌گرداند. آیا ممکن است چون پنجره باز است و هوای بیرون گرم است دمای اتاق به ۳۰درجه سانتی‌گراد برسد؟ بله ممکن است. اما در نهایت دوباره ترموستات عمل می‌کند و دمای اتاق را به ۲۵ درجه می‌رساند. تنها راهی که بتوانید برای همیشه دمای اتاق را تغییر دهید، تنظیم دوباره‌ی ترموستات است.

 

این سخنان را چندین بار با دقت مرور کنید و سعی کنید بفهمید ترموستات مالی یا طرح مالی ذهن شما چگونه است؟ بگذارید این مسئله را باهم بررسی کنیم:

بسیاری از افراد در طول زندگیشان برای دستیابی به رفاه و آسایش مالی، همواره در تلاش هستند. آنها توانایی و دانش خود را ارتقا می‌دهند، اهداف کوتاه مدت و بلندمدت تعیین می‌کنند و حتی با استفاده از محتواهای انگیزشی سعی می‌کنند امید و انگیزه‌ی خودشان را در سطح بالایی حفظ کنند. تا اینجا آنها تمامِ آن چیزی را که در ظاهر برای رسیدن به اهداف و موفقیت‌های مالی لازم می‌دانند، انجام می‌دهند. اما پس از مدتی در حالیکه موفقیت چندانی کسب نکرده‌اند، اهداف و آرزوهایشان را از یاد می‌برند و به زندگی معمولی خودشان باز می‌گردند. آنها از یک حقیقت بزرگ غافل هستند؛ حقیقتی که "هارو اکر" در بخشی از  کتابِ اسرار ذهن ثروتمند نیز به خوبی آن را بیان می‌کند:

 

«اگر طرح مالی اولیه‌ی ضمیر ناخودآگاه شما برای رسیدن به موفقیت تنظیم نشده باشد، چیزی یاد نخواهید گرفت و متوجه چیزی نخواهید شد. و اگر هم کاری انجام دهید، تغییر زیادی را در زندگیتان ایجاد نخواهید کرد.»
 

 

 اغلب افراد از نقش بسیار مهمی که ضمیرناخودآگاه و نظام باورهایشان در شکل گیری موفقیت‌ها و دستیابی به نتایج دلخواهشان دارد، آگاه نیستند. برخی از آنها حتی نمی‌دانند که در اعماق ذهنشان واقعاً چه دیدگاه و نگرشی نسبت به ثروت و پول وجود دارد و با مشاهده‌ی افرادی که بر خلاف آنها می‌توانند به راحتی به موفقیت‌های دلخواهشان دست یابند، علت شکست‌هایشان را در عوامل بیرونی جستجو می‌کنند. آن‌ها در جایی از اعماق ذهنشان رسیدن به اهدافشان را باور ندارند و ضمیرناخودآگاهشان را به خوبی برنامه‌ریزی نکرده‌اند.
 

 

اگر شما نیز تا به امروز جزء همین دسته از افراد بوده و همین افکار و احساسات را داشته‌اید، تعجبی ندارد که نتوانسته باشید نتایج مورد نظرتان را ایجاد کنید. ضمیر ناخودآگاه شما که کنترل بخش بزرگی از زندگیتان را در دست دارد، روی اهداف و آینده‌ی مالی دلخواهتان تنظیم نبوده است! از امروز به بعد باید این بخش ناهوشیار اما بسیار بااهمیت ذهنتان را برای رسیدن به موفقیت به کار بگیرید. خودتان را در آینده‌ی مالی موردنظرتان تصور کنید، از تکنیک‌های تجسم خلاق و عبارت‌های تاکیدی استفاده کنید، افکار و احساساتتان را روی ثروت تنظیم کنید و کم کم با ایمانی قلبی رسیدن به اهدافتان را باور کنید. بدین وسیله می‌توانید ضمیر ناخودآگاهتان را برای ثروتمند شدن آماده کنید و قدرت آن را به هیچ وجه دست کم نگیرید!

 

رویال مایند ثروت

 

 

قدم سوم: ثروت و معنویت را از هم جدا نکنید.


احتمالاً این جملات و مفاهیمی مشابه آن‌ها به گوشتان آشناست:
 

افراد پولدار مالیات نمی‌دهند!
پولی که به دست آورده‌اند از دست رنج و زحمت افراد فقیر است.

آنها بی‌رحم و سنگدل هستند و ... .

 

بسیاری از مردم نسبت به افراد پولدار احساس خوبی ندارند و تصور می‌کنند آنها انسان‌های بدی هستند. متأسفانه جوامع امروزی نیز به این تصورات دامن می‌زنند تا شما را برای داشتن یک زندگی معمولی و متوسط مجاب کنند! بی قانونی‌ها و لابی‌های ثروتمندان را به سرتیتر اخبار تبدیل می‌کنند، در فیلم‌ها و سریال‌ها خانواده‌های ثروتمند را سرد و از هم پاشیده و پول را عامل افزایش خیانت در زندگی‌های زناشویی جلوه می‌دهند! اما واقعیت چنین نیست.

 

برای این که بهتر متوجه مسأله شوید به این سوالات دقت کنید:


اینکه در بین افراد پولدار انسان‌های بدی هم وجود دارند واقعیتی است که همه‌ی ما آن را می‌پذیریم. تا اینجا مشکلی وجود ندارد. اما آیا در بین افراد متوسط نیز انسان‌های بد وجود دارند؟ مسلما بله.
 

در بین افراد فقیر چطور؟ این بار هم جواب بله است. 

خب این مسأله چه ارتباطی به پول دارد؟!
 

همه‌ی ما می‌دانیم انسان‌های بد علاوه بر افراد ثروتمند در بین افراد فقیر و متوسط نیز وجود دارند. اما متأسفانه با دیدن برخی افراد ثروتمند که انسان‌های خوبی نیستند، این مسأله را به پول ربط می‌دهیم و باعث می‌شویم این تصور که مردم پولدار انسان‌های بدی هستند، در ضمیر ناخوآگاهمان حک شود. مطمئن باشید اگر فکر کنید و باور داشته باشید که مردم پولدار انسان‌های بدی هستند، هیچوقت نمی‌توانید پولدار شوید. چطور می‌توانید تبدیل به چیزی شوید که باور دارید بد است؟!

 

از امروز به بعد سعی کنید نسبت به افراد ثروتمند احساس خوبی داشته باشید. اگر خانه‌ی زیبا و بزرگی مشاهده کردید، برای خانه و صاحبش دعا کنید. اگر شنیدید کسی تجارتش را ۳ میلیارد دلار فروخته است، خوشحال باشید و برایش آرزوی موفقیت بیشتری کنید. چیزی را که می‌خواهید برایش دعا کنید و بدانید هرآنچه را که نفی کنید هرگز نمی‌توانید داشته باشید!

 

 

قدم چهارم: باور کنید که ارزش و لیاقت کافی برای ثروتمند شدن را دارید.


شما نمی‌توانید ثروتمند شوید؛ مادامی که خودتان را لایق رسیدن به آن نمی‌دانید! چطور می‌خواهید یک فرد ثروتمند باشید وقتی حتی نمی‌توانید به راحتی تصور کنید در یک خانه‌ی زیبا زندگی می‌کنید، برای تعطیلات به کشوری که دوست دارید سفر کرده‌اید، و یا مالک اتومبیل دلخواهتان هستید؟
 

متاسفانه گاهی آنقدر در این احساس عدم لیاقت پیشروی می‌کنید که حتی عزت نفستان را معادل دارایی‌هایتان در نظر می‌گیرید و چون در حال حاضر دارایی چندانی ندارید، خودتان را مستحق قرار گرفتن در جایگاهی که آرزویش را دارید، نمی‌دانید. چقدر درحق خودتان کم لطفی می‌کنید!
 

اگر فکر می‌کنید تنها افراد خاصی لیاقت ثروتمند شدن را دارند که شما جزء آن‌ها نیستید، دنیا این باور و اعتقادتان را به شما اثبات خواهد کرد و به همین سادگی فرصت ثروتمند شدن را از دست خواهید داد! تا وقتی نتوانید خودتان را در جایگاه موردنظرتان تصور کنید و در اعماق وجودتان باور نکنید که شما هم می‌توانید در خانه‌ی رویایی خودتان زندگی کنید، شما هم می‌توانید استقلال مالی داشته باشید و شما هم به اندازه‌ی سایر افراد لایق داشتن یک تعطیلات فوق العاده در هتل‌های لوکس ساحلی هستید، آب از آب هم تکان نمی‌خورد!
 

شما نیز به اندازه ی تک تک ثروتمندان جهان، لایق ثروتمند شدن هستید.
فقط باید آن را باور کنید!

 

 

 

اکنون که چهار قدم کلیدی را باهم برداشته‌ایم، شما دیگر آن شخصی نیستید که خواندن این مقاله را شروع کرده بود. همه چیز در این لحظه برای شما دگرگون شده است و اگر تلاش کنید این گام‌های ساده را در زندگیتان به کار گیرید، آینده‌تان نیز دگرگون خواهد شد. حالا دیگر می‌دانید برای میلیونر شدن، ابتدا باید صاحب یک ذهن میلیونر باشید و راهش را نیز یاد گرفته اید.

 

هیچ کار دیگری باقی نمانده است؛ جز اینکه شروع کنید!
موفقیت ، بی‌صبرانه در انتظار شماست.

 

 

 نظر شما در رابطه با ایده های مطرح شده در این مقاله چیست؟ در این مقاله چهار گام برای ایجاد ذهنیت ثروت معرفی شد. شما هم در بخش نظرات گام های دیگری برای ایجاد ذهنیت ثروت معرفی کنید.

 

برای ثبت نظرتان به پایین صفحه مراجعه کنید👇👇

سپیده دادخواه تهرانی
تیم تحقیقاتی و مقاله نویسی سایت رویال مایند

 

میلیونر شوید؛ اما ابتدا در ذهنتان!

 

مقاله‌ای برای آنان که ثروت را می‌خواهند،

اما از آن دور مانده‌اند؛ بی آنکه واقعا بدانند چرا؟

 

 

شاید شما هم مانند خیلی از افراد تصور می‌کنید برای ثروتمند شدن کافیست شغل پردرآمدی داشته باشید، تحصیلات عالی کسب کنید، دانش و تجربه‌ی کافی به دست آورید و احتمالاً شانس هم باید کمی با شما یار باشد، و این یعنی ثروتمند بودن را بلد هستید. اما باید به شما بگویم که سخت در اشتباهید!!

 

این موارد برای ثروتمند شدن لازم هستند؛ اما به هیچ وجه کافی نیستند.


آنچه به راحتی از دیدتان پنهان می‌ماند و از قضا مهم‌ترین شرط کسب ثروت نیز هست، درونِ ذهن شماست. همان فوت کوزه گری مهمی که سبب شده است تعداد ثروتمندان واقعی جهان از تعداد کسانی که خواهان ثروت هستند و برای آن تلاش می‌کنند، بسیار کمتر باشد. در این مقاله که براساس گفته‌های "تی هارو اکر" میلیونر خود ساخته‌ی عصر حاضر نوشته شده است، این فوت کوزه گری را به شما پیشکش کرده‌ایم. و امید داریم با  خواندن، آموختن و به کارگرفتن آن، ثروتمند بودن را به معنای واقعی کلمه یاد بگیرید.


راز کسب ثروت، پاسخی برای یک چرایی بزرگ!

 

چراغ راهنمایی قرمز بود و این انتظار طولانی به افکارش اجازه می‌داد یکی پس از دیگری در ذهنش جولان دهند. ناکامی‌ها، شکست‌ها و اوضاع بد مالی ذهنش را به ‌کلی درگیر کرده بود. غرق در همین افکار بود که نگاهش به ماشین کناری افتاد و همان جا میخکوب شد. انگار هرآنچه از زندگی می‌خواست در آن اتومبیل خلاصه شده بود. اتومبیل شیک و آخرین مدلی که توجه هر کسی را به خود جلب می‌کرد؛ و آنقدر به او نزدیک بود که احساس کرد می‌تواند نسیم خنک و مطبوعی که صورت راننده را نوازش می‌کرد، از پشت شیشه‌ها حس کند. هرچند در واقعیت زندگی‌اش بسیار دور و دست نیافتنی به نظر می‌رسید! در همان حال که تلفیقی از حس حسرت، ناامیدی و خستگی را تجربه می‌کرد، احساس کرد برای اولین بار دلش می‌خواهد بداند چرا؟!
 

چرا سال ها تلاش و پشتکار علی‌رغم تمام امیدهایی که داشت، به ثمر ننشسته است؟
چرا نتوانسته است آرزوهایش را لمس کند و به اهدافی که در سر داشت دست یابد؟

چرا سرنوشت بعضی از افراد به گونه‌ای رقم می‌خورد که ثروتمند باشند و سرنوشت دیگران به گونه‌ای است که زندگی معمولی با مشکلات زیاد داشته باشند؟

 

احتمالاً شما نیز جواب منطقی و قانع کننده‌ای برای این سوالات ندارید؛ درست است؟ البته جای تعجب هم ندارد! تعداد افرادی که می‌توانند پاسخی درست و اصولی به این سوالات بدهند، بسیار اندک است. و این افراد اندک، همان ثروتمندان واقعی هستند که از راز مهم کسب ثروت آگاهند.

 

اغلب افرادی که هر روز در آرزوی ثروتمند شدن هستند، برخلاف این که تصور می‌کنند به درستی به سمت اهدافشان در حرکتند، در مسیر اشتباهی قرار دارند و حتی از این اشتباه آگاه هم نیستند. ممکن است شما نیز جزء همین دسته افراد باشید. اما امروز این فرصت برای شما فراهم شده تا جایگاه واقعی خودتان در مسیر موفقیت را شناسایی کنید و ساختن آینده‌ی دلخواهتان را همین امروز، قبل از آنکه خیلی دیر شود، شروع کنید.
 

با من همراه شوید تا تمام موانع و راه‌های انحرافی را همراه با هم از میان برداریم و شما را در مسیری قرار دهیم که تمام انسان‌های موفق و ثروتمند دنیا به وسیله‌ی آن به سرمنزل مقصود رسیده‌اند. مسیری که بدون شک شما را نیز به موفقیت خواهد رساند.
 

رویال مایند ثروت

 

 

شما هیچ تفاوتی با میلیونرها ندارید!


روزی به توصیه‌ی یکی از دوستان موفقم، یک صفحه‌ی کاغذ برداشتم و نام خودم را به عنوان یک میلیونر در بالای صفحه نوشتم. سپس سعی کردم تمام افکاری که شروع به گذشتن از ذهنم کردند را یادداشت کنم.
حدس می‌زنید این افکار چه محتوایی داشتند؟!

 

تو نمی‌توانی یک میلیونر باشی چون:
پدر پولداری نداشته‌ای!

در کشوری جهان سوم زندگی می‌کنی و امکانات محدودی داری!

سال‌های ابتدایی جوانی‌ات را پشت سرگذاشته‌ای و تغییر مسیر برایت سخت شده است.

و... .
 

اما قسمت کلیدی ماجرا اینجاست!

 

زمانی که طبق قاعده‌ی این تمرین سعی کردم برای هر یک از بهانه‌های ذهنی‌ام یک مثال نقض پیدا کنم، یعنی فردی که با وجود همین شرایط موفق شده است، متوجه شدم نه تنها یک یا دو نفر، بلکه ده‌ها نفر با وجود شرایطی مشابه یا حتی بسیار بدتر از شرایط من، به موفقیت و ثروت دست یافته‌اند. افرادی که انسان‌های خارق العاده یا عجیب و غریبی هم نبوده‌اند.

من با انجام این تمرین متوجه شدم آن بهانه‌ها و دلایل به ظاهر منطقی من، صرفاً افکار ساختگی ذهنم بودند که پس از تکرار چندین و چند ساله به باورهایم تبدیل شده‌اند. باورهایی که فکر می‌کردم حقیقت دارند در حالی که تنها ساخته‌ی ذهن من بودند!

 

بیایید به سراغ خودتان برویم.در ذهن شما چه می‌گذرد؟
آیا شما هم مانند من ذهنی پر از باورهای محدودکننده دارید؟

آیا شما هم برای آن که نتوانید آرزوهای بزرگی در سر داشته باشید، به بهانه تراشی‌ها و دلیل تراشی‌های ناامیدانه روی می‌آورید؟

 

راه ثروتمند شدن از داشتن یک فکر ثروتمند می‌گذرد و این همان راز مهم کسب ثروت است! همان تفاوت میان من و شما با ثروتمندان. و همان فاصله‌ی اندک بین خواستن و بدست آوردن. و من قدم به قدم به شما خواهم گفت چگونه می‌توانید همانند یک فرد ثروتمند فکرکنید و این فاصله را به سادگی طی کنید!

 

 

قدم اول: مراقب آنچه پول، در ذهنتان تداعی می‌کند، باشید!


اگر هنگام عبور از جلوی یک برج مجلل یا یک نمایشگاه ماشین‌های لوکس، احساس بدی به شما دست می‌دهد، خشت اول بنای ثروتمند شدن را کج گذاشته‌اید. شما هیچ گاه نمی‌توانید به چیزی که نسبت به آن احساس خوبی ندارید، دست یابید. شاید این جمله از نظر شما کمی سخت‌گیرانه به نظر برسد؛ اما باید بپذیرید که واقعیت دارد.

متاسفانه در ذهن اغلب افراد باورهای مخربی در ارتباط با ثروت وجود دارد. شما نیز اگر در ذهنتان کنکاش کنید، حتماً تعدادی از این باورها را خواهید یافت. اینکه اگر ثروتمند شویم دیگر یک انسان معنوی نخواهیم بود، دیگر با محبت و مهربانی با دیگران برخورد نخواهیم کرد و از همه مهم‌تر اینکه در مسیر ثروتمند شدن ناچار به ضایع کردن حقوق افراد یا اجحاف در حق دیگران خواهیم شد، همان باورهایی هستند که آن احساس بد را برایتان ایجاد می‌کنند.
 

چند لحظه عمیقا به تصوری که در رابطه با پول و ثروت دارید بیندیشید. اگر شما هم مانند بسیاری از افراد معتقدید پول و ثروت در مقابل اخلاقیات و معنویات هستند، اگر شما هم تصور می‌کنید افراد ثروتمند انسان‌هایی گستاخ و خودخواه هستند و یک فرد نمی‌تواند هم زمان بخشنده، مهربان، معنوی، متعادل و در عین حال بسیار ثروتمند باشد و اگر نسبت به پول و ثروت احساس خوبی ندارید، مانع بزرگی در همین ابتدای راه، جلوی پایتان وجود دارد.
 

این دیدگاه، که ثروت، ‌انسانیت و معنویت نمی‌توانند هم زمان با هم وجود داشته باشند، همواره یکی از موانعِ ذهنیِ اساسی برای دست‌یابی به پول و موفقیت‌های مالی بوده است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند، راهِ کسب ثروت از راهِ تبدیل شدن به یک انسان حقیقی و وارسته جداست و آنها تنها می‌توانند یکی از این دو راه را انتخاب کنند.

 

علاوه بر این، آن‌ها معتقدند ثروتمند بودن در زندگی اهمیت زیادی ندارد و نعمت‌هایی هم چون سلامتی، خانواده و معنویت بسیار مهم‌تر هستند و ما نباید برای خوشبخت بودن به دنبال پول یا ثروت باشیم. اما تمام این باورها غلط و بی اساس هستند. این که نعمت‌های زیادی غیر از مادیات در زندگی هر یک از انسان‌ها وجود دارد که باید بابت آنها شکرگزار باشند، دیدگاه کاملاً درستی است.  اما مسئله‌ی اصلی این است که ثروتمند بودن منافاتی با هیچکدام از این‌ها ندارد! و هر کسی می‌تواند در عین بهره‌مندی از این نعمت‌ها از ثروت کافی نیز برخوردار باشد ما انسان‌ها می‌توانیم هر دو جنبه‌ی پولدار بودن و یک فرد معنوی بودن را در آغوش بگیریم و از زندگیمان به معنای واقعی لذت ببریم؛ بی‌آنکه ناچار به دست کشیدن از خواسته‌ای برای داشتن خواسته‌ای دیگر باشیم.

 

رویال مایند ثروت

 

 

قدم دوم: ضمیرناخودآگاهتان را برنامه ریزی کنید!


 این پاراگراف از سخنان "هارو اکر" را با دقت بخوانید:


«عمیق‎‌ترین کشف من در زندگی این بود که فهمیدم هرکسی یک ترموستات داخلی پول دارد. ترموستات داخلی پول، همان طرحی‌ست که هر کسی در مورد پول دارد.

 

طرح مالی شما مانند یک ترموستات عمل می‌کند. اگر دمای داخل اتاق ۲۵ درجه باشد، مشکلی نخواهد بود. چون ترموستات برای ۲۵ درجه تنظیم شده است. حالا قضیه جالب می‌شود. آیا چون ممکن است پنجره‌ی اتاق باز و هوای بیرون سرد باشد، دمای اتاق به ۱۰ درجه برسد؟ بله!

 

اما در نهایت چه اتفاقی می‌افتد؟ ترموستات عمل می‌کند و دمای اتاق را به ۲۵ درجه برمی‌گرداند. آیا ممکن است چون پنجره باز است و هوای بیرون گرم است دمای اتاق به ۳۰درجه سانتی‌گراد برسد؟ بله ممکن است. اما در نهایت دوباره ترموستات عمل می‌کند و دمای اتاق را به ۲۵ درجه می‌رساند. تنها راهی که بتوانید برای همیشه دمای اتاق را تغییر دهید، تنظیم دوباره‌ی ترموستات است.

 

این سخنان را چندین بار با دقت مرور کنید و سعی کنید بفهمید ترموستات مالی یا طرح مالی ذهن شما چگونه است؟ بگذارید این مسئله را باهم بررسی کنیم:

بسیاری از افراد در طول زندگیشان برای دستیابی به رفاه و آسایش مالی، همواره در تلاش هستند. آنها توانایی و دانش خود را ارتقا می‌دهند، اهداف کوتاه مدت و بلندمدت تعیین می‌کنند و حتی با استفاده از محتواهای انگیزشی سعی می‌کنند امید و انگیزه‌ی خودشان را در سطح بالایی حفظ کنند. تا اینجا آنها تمامِ آن چیزی را که در ظاهر برای رسیدن به اهداف و موفقیت‌های مالی لازم می‌دانند، انجام می‌دهند. اما پس از مدتی در حالیکه موفقیت چندانی کسب نکرده‌اند، اهداف و آرزوهایشان را از یاد می‌برند و به زندگی معمولی خودشان باز می‌گردند. آنها از یک حقیقت بزرگ غافل هستند؛ حقیقتی که "هارو اکر" در بخشی از  کتابِ اسرار ذهن ثروتمند نیز به خوبی آن را بیان می‌کند:

 

«اگر طرح مالی اولیه‌ی ضمیر ناخودآگاه شما برای رسیدن به موفقیت تنظیم نشده باشد، چیزی یاد نخواهید گرفت و متوجه چیزی نخواهید شد. و اگر هم کاری انجام دهید، تغییر زیادی را در زندگیتان ایجاد نخواهید کرد.»
 

 

 اغلب افراد از نقش بسیار مهمی که ضمیرناخودآگاه و نظام باورهایشان در شکل گیری موفقیت‌ها و دستیابی به نتایج دلخواهشان دارد، آگاه نیستند. برخی از آنها حتی نمی‌دانند که در اعماق ذهنشان واقعاً چه دیدگاه و نگرشی نسبت به ثروت و پول وجود دارد و با مشاهده‌ی افرادی که بر خلاف آنها می‌توانند به راحتی به موفقیت‌های دلخواهشان دست یابند، علت شکست‌هایشان را در عوامل بیرونی جستجو می‌کنند. آن‌ها در جایی از اعماق ذهنشان رسیدن به اهدافشان را باور ندارند و ضمیرناخودآگاهشان را به خوبی برنامه‌ریزی نکرده‌اند.
 

 

اگر شما نیز تا به امروز جزء همین دسته از افراد بوده و همین افکار و احساسات را داشته‌اید، تعجبی ندارد که نتوانسته باشید نتایج مورد نظرتان را ایجاد کنید. ضمیر ناخودآگاه شما که کنترل بخش بزرگی از زندگیتان را در دست دارد، روی اهداف و آینده‌ی مالی دلخواهتان تنظیم نبوده است! از امروز به بعد باید این بخش ناهوشیار اما بسیار بااهمیت ذهنتان را برای رسیدن به موفقیت به کار بگیرید. خودتان را در آینده‌ی مالی موردنظرتان تصور کنید، از تکنیک‌های تجسم خلاق و عبارت‌های تاکیدی استفاده کنید، افکار و احساساتتان را روی ثروت تنظیم کنید و کم کم با ایمانی قلبی رسیدن به اهدافتان را باور کنید. بدین وسیله می‌توانید ضمیر ناخودآگاهتان را برای ثروتمند شدن آماده کنید و قدرت آن را به هیچ وجه دست کم نگیرید!

 

رویال مایند ثروت

 

 

قدم سوم: ثروت و معنویت را از هم جدا نکنید.


احتمالاً این جملات و مفاهیمی مشابه آن‌ها به گوشتان آشناست:
 

افراد پولدار مالیات نمی‌دهند!
پولی که به دست آورده‌اند از دست رنج و زحمت افراد فقیر است.

آنها بی‌رحم و سنگدل هستند و ... .

 

بسیاری از مردم نسبت به افراد پولدار احساس خوبی ندارند و تصور می‌کنند آنها انسان‌های بدی هستند. متأسفانه جوامع امروزی نیز به این تصورات دامن می‌زنند تا شما را برای داشتن یک زندگی معمولی و متوسط مجاب کنند! بی قانونی‌ها و لابی‌های ثروتمندان را به سرتیتر اخبار تبدیل می‌کنند، در فیلم‌ها و سریال‌ها خانواده‌های ثروتمند را سرد و از هم پاشیده و پول را عامل افزایش خیانت در زندگی‌های زناشویی جلوه می‌دهند! اما واقعیت چنین نیست.

 

برای این که بهتر متوجه مسأله شوید به این سوالات دقت کنید:


اینکه در بین افراد پولدار انسان‌های بدی هم وجود دارند واقعیتی است که همه‌ی ما آن را می‌پذیریم. تا اینجا مشکلی وجود ندارد. اما آیا در بین افراد متوسط نیز انسان‌های بد وجود دارند؟ مسلما بله.
 

در بین افراد فقیر چطور؟ این بار هم جواب بله است. 

خب این مسأله چه ارتباطی به پول دارد؟!
 

همه‌ی ما می‌دانیم انسان‌های بد علاوه بر افراد ثروتمند در بین افراد فقیر و متوسط نیز وجود دارند. اما متأسفانه با دیدن برخی افراد ثروتمند که انسان‌های خوبی نیستند، این مسأله را به پول ربط می‌دهیم و باعث می‌شویم این تصور که مردم پولدار انسان‌های بدی هستند، در ضمیر ناخوآگاهمان حک شود. مطمئن باشید اگر فکر کنید و باور داشته باشید که مردم پولدار انسان‌های بدی هستند، هیچوقت نمی‌توانید پولدار شوید. چطور می‌توانید تبدیل به چیزی شوید که باور دارید بد است؟!

 

از امروز به بعد سعی کنید نسبت به افراد ثروتمند احساس خوبی داشته باشید. اگر خانه‌ی زیبا و بزرگی مشاهده کردید، برای خانه و صاحبش دعا کنید. اگر شنیدید کسی تجارتش را ۳ میلیارد دلار فروخته است، خوشحال باشید و برایش آرزوی موفقیت بیشتری کنید. چیزی را که می‌خواهید برایش دعا کنید و بدانید هرآنچه را که نفی کنید هرگز نمی‌توانید داشته باشید!

 

 

قدم چهارم: باور کنید که ارزش و لیاقت کافی برای ثروتمند شدن را دارید.


شما نمی‌توانید ثروتمند شوید؛ مادامی که خودتان را لایق رسیدن به آن نمی‌دانید! چطور می‌خواهید یک فرد ثروتمند باشید وقتی حتی نمی‌توانید به راحتی تصور کنید در یک خانه‌ی زیبا زندگی می‌کنید، برای تعطیلات به کشوری که دوست دارید سفر کرده‌اید، و یا مالک اتومبیل دلخواهتان هستید؟
 

متاسفانه گاهی آنقدر در این احساس عدم لیاقت پیشروی می‌کنید که حتی عزت نفستان را معادل دارایی‌هایتان در نظر می‌گیرید و چون در حال حاضر دارایی چندانی ندارید، خودتان را مستحق قرار گرفتن در جایگاهی که آرزویش را دارید، نمی‌دانید. چقدر درحق خودتان کم لطفی می‌کنید!
 

اگر فکر می‌کنید تنها افراد خاصی لیاقت ثروتمند شدن را دارند که شما جزء آن‌ها نیستید، دنیا این باور و اعتقادتان را به شما اثبات خواهد کرد و به همین سادگی فرصت ثروتمند شدن را از دست خواهید داد! تا وقتی نتوانید خودتان را در جایگاه موردنظرتان تصور کنید و در اعماق وجودتان باور نکنید که شما هم می‌توانید در خانه‌ی رویایی خودتان زندگی کنید، شما هم می‌توانید استقلال مالی داشته باشید و شما هم به اندازه‌ی سایر افراد لایق داشتن یک تعطیلات فوق العاده در هتل‌های لوکس ساحلی هستید، آب از آب هم تکان نمی‌خورد!
 

شما نیز به اندازه ی تک تک ثروتمندان جهان، لایق ثروتمند شدن هستید.
فقط باید آن را باور کنید!

 

 

 

اکنون که چهار قدم کلیدی را باهم برداشته‌ایم، شما دیگر آن شخصی نیستید که خواندن این مقاله را شروع کرده بود. همه چیز در این لحظه برای شما دگرگون شده است و اگر تلاش کنید این گام‌های ساده را در زندگیتان به کار گیرید، آینده‌تان نیز دگرگون خواهد شد. حالا دیگر می‌دانید برای میلیونر شدن، ابتدا باید صاحب یک ذهن میلیونر باشید و راهش را نیز یاد گرفته اید.

 

هیچ کار دیگری باقی نمانده است؛ جز اینکه شروع کنید!
موفقیت ، بی‌صبرانه در انتظار شماست.

 

 

 نظر شما در رابطه با ایده های مطرح شده در این مقاله چیست؟ در این مقاله چهار گام برای ایجاد ذهنیت ثروت معرفی شد. شما هم در بخش نظرات گام های دیگری برای ایجاد ذهنیت ثروت معرفی کنید.

 

برای ثبت نظرتان به پایین صفحه مراجعه کنید👇👇

سپیده دادخواه تهرانی
تیم تحقیقاتی و مقاله نویسی سایت رویال مایند
مقالات پیشنهادی

نظر شما درباره این مطلب

برای شرکت در بخش نظرات باید در سایت رویال مایند ثبت نام کنید. ثبت نام در سایت رویال مایند رایگان است و کمتر از ۳۰ ثانیه زمان می برد.

ورود به سایت ثبت نام