دنیای شگفت انگیز خواب

تمام سوالات شما در رابطه با دنیای شگفت انگیز خواب در مستر کلاس «دکتر متیو واکر» ، دانشمند مغز و اعصاب بریتانیا، پاسخ داده خواهد شد. متیو خیلی خوب با بسیاری از مزایای خواب برای سلامتی ما آشنا است. او به عنوان یک متخصص در مطالعه خواب و مدیر و موسس «مرکز علوم خواب انسان» در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، نحوه تأثیر خواب بر مغز و بدن را بررسی کرده است. متیو همه چیز را در مورد خواب ما بررسی کرده است، از نقش خواب ما در پیشگیری از بروز بیماری‌هایی مانند «آلزایمر»  و «افسردگی»  گرفته تا مکانیسم‌هایی که خواب می‌تواند از طریق آن‌ها یادگیری ما را تسهیل کرده و امید به زندگی را در ما افزایش دهد.

 

زمانی که متیو در سال 2007 به دانشگاه برکلی وارد شد، یک استاد روانپزشکی بود که از دانشکده پزشکی «هاروارد»  فارغ التحصیل شده بود. او پیش‌تر از این در مورد خواب تحقیقاتی را انجام داده بود، اما در ابتدا این رشته‌ای نبود که بخواهد برای تحصیلات آکادمیک خود به آن بپردازد، چه برسد که بخواهد بیش از صد مقاله علمی در باب آن  منتشر نماید. فقط در اواخر دهه 1990، زمانی که متیو دکترای خود را در علوم اعصاب فیزیولوژی در «شورای تحقیقات پزشکی لندن»  ادامه می‌داد، متوجه موضوعی مهیج شد. در تاریخ علم کسی نتوانسته است به یک سوال ساده پاسخ دهد و آن سوال این است که اصلا «چرا ما می‌خوابیم؟» برای یافتن پاسخ این سوال، متیو «آزمایشگاه مطالعات خواب»  خود را راه اندازی کرد.

 

 

آیا فکر می‌کنید در این هفته‌ای که گذشت به اندازه کافی خوابیده‌اید و از خواب لازم بهره‌مند شده‌اید؟ آیا برای شما امکان دارد که آخرین باری را که بدون اینکه ساعت زنگ دار شما، شما را از خواب بیدار کند، به یاد آورید؟ آیا روزی را به یاد می‌آورید که بدون اینکه قهوه و کافئین مصرف کرده باشید احساس نشاط و شادابی کرده باشید؟ در صورتی که پاسخ شما به هر یک از سوالاتی که در بالا مطرح شد «نه» باشد، نگران نباشید؛ چون شما تنها نیستید. دو سوم از بزرگسالان در تمام کشورهای توسعه یافته، قادر نیستند تا هشت ساعت خواب شبانه کامل و مفید داشته باشند . فکر نمی‌کنم از این حقیقت تعجب کنید، اما ممکن است از عواقب و تاثیر این کم خوابی بر روی بدن خود متعجب شوید. اگر به طور معمول در هفته کمتر از شش یا هفت ساعت خواب شبانه دارید، بدانید که کمبود خواب شبانه، روی سیستم ایمنی بدن شما آثار مخربی به جا می‌گذارد و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از طرفی اختلال در سیستم ایمنی بدن، ریسک ابتلا به سرطان را دو برابر می‌کند. کمبود خواب یکی از فاکتورهای اصلی مربوط به سبک زندگی شما است که تعیین می‌کند شما به بیماری آلزایمر مبتلا خواهید شد یا خیر؟ داشتن خواب ناکافی، حتی کمبود خواب جزئی آن هم تنها به مدت یک هفته، قادر است که سطح قند خون شما را به طرز چشمگیری مختل کند به طوری که شما در زمره افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار بگیرید. خواب کوتاه و ناکافی، احتمال مسدود شدن و شکنندگی عروق کرونر را افزایش می‌دهد و شما را در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی، سکته مغزی و نارسایی قلب قرار می‌دهد. 

 

اختلال در خواب شبانه به دامن زدن به سایر اختلالات نیز از جمله افسردگی، اضطراب و حتی اقدام به خودکشی کمک می‌کند. همچنین ممکن است شما متوجه این موضوع شده باشید که زمانی که احساس خستگی و کمبود خواب دارید، بیشتر به خوردن خوراکی‌های مختلف تمایل دارید. این موضوع اتفاقی نیست. داشتن خواب ناکافی باعث می‌شود که هورمونی که در بدن ما پیام سیر بودن و رضایت از غذا را به مغز ما می‌دهد سرکوب شود و در عوض میزان هورمونی که پیام گرسنه بودن را به مغز ما می‌دهد، بیشتر شود. همین موضوع موجب می‌شود تا با وجود سیر بودن، هنوز هم احساس کنیم که می‌خواهیم بیشتر غذا بخوریم.

 

روش دیگری که بی خوابی از طریق آن به بدن ما آسیب وارد می‌کند این است که در صورتی که سعی داریم رژیم بگیرم و در این بازه زمانی به اندازه کافی نخوابیم و یا به عبارتی کمبود خواب داشته باشیم، باعث می‌شود که رژیم غذایی ما نه تنها بی فایده، بلکه مضر هم باشد. کمبود خواب باعث می‌شود تا آن چیزی را که تمایل به از دست دادن آن داریم، یعنی چربی‌ها را در بدن خود ذخیره کنیم و چیزی را که تمایل داریم نگه داریم و ارتقاء دهیم، یعنی ماهیچه‌های خود را از دست بدهیم. به عبارتی زمانی که رژیم می‌گیریم و در کنار آن کمبود خواب داریم، کاهش وزنی را که تجربه می‌کنیم ناشی از از دست دادن عضلات بدن ما است، نه ناشی از از دست دادن بافت و توده چربی.

 

 

دنیای شگفت انگیز خواب

 

شما با شرکت در دوره‌ی «دنیای شگفت انگیز خواب» به کتاب و کتاب صوتی «چرا می خوابیم؟» نوشته‌ی دکتر متیو واکر دسترسی خواهید داشت. کتاب «چرا ما می‌خوابیم؟»، توسط «نیویورک تایمز»  برای مطالعه پیش از خواب توصیه شده است و در سال 2017 مورد تأیید «بیل گیتس»  قرار گرفته است. این برای متیو یک موفقیت چشمگیر هم در ایالت خودش و هم در خارج از کشور بود و باعث شد که او در جهان شناخته شود. فروش این کتاب بیش از یک میلیون نسخه بود و به بیش از چهل زبان مختلف در دنیا ترجمه شد. 

 

دنیای شگفت انگیز خواب متیو واکر

 

دکتر متیو واکر به عنوان مشاور علوم خواب برای شرکت «پیکسار»  و «گوگل»  و شرکت‌های دیگر مشغول به کار است. او همچنین عضو «آکادمی ملی علوم»  است و اخیراً جایزه معتبر «کارل ساگان»  برای محبوبیت علوم را دریافت کرده است. متیو قصد دارد تا در کلاس خواب خود، هر چه بیشتر شما را با دنیای شگفت انگیز خواب آشنا کند، تاثیر چرت زدن را بر حافظه خود درک کنید و متوجه شوید که خواب چگونه می‌تواند اثرات فیزیولوژیکی پیری و افزایش سن را کند و آهسته نماید. آیا آماده‌اید تا با هم این نکات را یاد بگیریم؟

 

برای دسترسی به لینک های دانلود باید اشتراک الماست فعال بشه!

می خوای کاربر الماس بشی ولی نمی دونی چطوری؟