دعا، راهی برای درخواست و خلق خواسته‌ها

زمان مطالعه :8 دقیقه

چکیده این مطلب : در این مقاله به شما خواهیم گفت اشتباهات در زمان درخواست از خداوند چه زمانی رخ می‌دهند و شیوه‌ی صحیح دعا کردن چگونه است. روشی که اگر آن را یاد بگیرید و از آن استفاده کنید تغییرات چشمگیری در نتایجتان مشاهده خواهید کرد. شاید با خودتان فکرکنید دعا کردن یا درخواست کردن از خداوند که قاعده و قانونی ندارد. اما ما در شیوه‌ی دعا کردن نیز دچار خطا و اشتباه می‌شویم. راه و روش اغلب ما برای دعا کردن یا غلط است یا ناقص. و متاسفانه از این مشکل بی‌اطلاع هستیم. کافیست سه اصل ساده را یاد بگیرید و آن‌ها را به کار ببرید تا لذت رسیدن به خواسته‌هایتان به یکی از تجربیات همیشگی شما در زندگی تبدیل شود!


 دعا راهی برای درخواست کردن و خلق خواسته‌ها

 

این مقاله راهگشای شماست!

اگر دعاهای بسیار و خواسته‌های بزرگ، اما اجابت‌های اندک و دریافت‌های کوچک دارید

 

 

 

هرچه می‌خواهد دل تنگت، نگو!! 

 

می‌دانم که تعجب کرده‌اید و تعجبتان نیز به جاست. احتمالاً فکر می‌کنید در جمله‌ی بالا یک اشتباه تایپی رخ داده است. شاید من قصه‌ی موسی و شبان را درست نخوانده‌ام. هرچه باشد هر کدام از شما بارها آن بیت معروف را شنیده و خوانده‌اید و کاملاً به یاد دارید که قرار بود شبان یا همان چوپان قصه، هرچه دل تنگش می‌خواست را به هرشیوه‌ای که دوست داشت در پیشگاه خداوندش بازگو کند!

اما باید بگویم که نه اشتباه نوشتاری در کار است و نه من آن قصه و این بیت معروفش را فراموش کرده‌ام. من عمداً این بیت را به غلط و برعکس آن چه در خاطر همه‌ی ما حک شده است، به کار برده‌ام. زیرا می‌خواهم اشتباهی که اغلب ما در شیوه‌ی دعا کردن و بیان خواسته‌هایمان در پیشگاه خداوند مرتکب می‌شویم برای همیشه در خاطرتان حک شود. می‌پرسید کدام اشتباه؟!
 

صبور باشید و با من همراه شوید. همه چیز رابه شما خواهم گفت!

 

 

 آن چه به اشتباه دعا کردن می‌نامیم!!

 

لحظه‌ای سعی کنید فردی که در حال دعا کردن است را در ذهنتان مجسم کنید. احتمالاً در ذهن شما نیز مثل من چنین تصویری نقش خواهد بست: چشمانی بسته، قلبی پر از اندوه و وجودی پر از احساس عجز و ناتوانی که با لحنی ملتمسانه برای رهایی از بن‌بستی در زندگی‌اش از وجودی برتر تقاضای کمک می‌کند.

 

این توصیفی است از حالت اغلب افراد در هنگام دعا، نیایش و خواستن از خداوند یا هر قدرت برتری که به آن اعتقاد دارند. همان حالتی که ما آن را دعا کردن می‌نامیم و به همین شیوه انجامش می‌دهیم و آنگاه که به خواسته‌هایمان نمی‌رسیم یا از بخشندگی و عشق خداوند ناامید می‌شویم یا آن را به گردن مصلحت و حکمت می‌اندازیم. اما این حقیقت که اشتباهات خودمان چنین شرایطی را رقم زده، کاملاً از چشمانمان دور می‌ماند. شاید با خودتان فکر کنید دعا کردن یا درخواست کردن از خداوند که قاعده و قانونی ندارد. یک عمل بسیار ساده است که اشتباه کردن در آن بسیار دور از انتظار به نظر می‌رسد. اما افکارتان با وجود آن که منطقی به نظر می‌رسند ولی درست نیستند.

 

ما در شیوه‌ی دعا کردن نیز دچار خطا و اشتباه می‌شویم. راه و روش اغلب ما برای دعا کردن یا غلط است یا ناقص و متاسفانه از این مشکل بی‌اطلاع هستیم. در این مقاله به شما خواهم گفت اشتباهات در زمان درخواست از خداوند چه زمانی رخ می‌دهند و شیوه‌ی صحیح دعا کردن چگونه است. روشی که اگر آن را یاد بگیرید و از آن استفاده کنید تغییرات چشمگیری در نتایجتان مشاهده خواهید کرد. پس بیایید شروع کنیم!

 

 

قبل از هر چیز به این سوالات خوب فکر کنید:

 

  • چرا اکثر افراد در هنگام طلب کردن خواسته‌هایشان از وجود برتر، که وجودی سرشار از عشق است، حالتی شبیه به غم و غصه را تجربه می‌کنند؟
  • چرا هنگام دعا کردن، ناخودآگاه احساس ناتوانی و کمبود به ما دست می‌دهد تا آنجا که در قالب یک فرد مستاصل و نا‌مطمئن خواسته‌هایمان را از خداوند طلب می‌کنیم؟
  • ما چه کسی را باور نداریم که این چنین ناامیدانه دست به دعا برمی‌داریم؟ خودمان را یا خدایمان؟

دور از انتظار نیست اگر جوابی برای این سوالات نداشته باشید. در پایان این مقاله همه چیز را به خوبی خواهید فهمید...

 

 

با خداوندتان، درست و راحت صحبت کنید!

 

به شما حق می‌دهم اگر لحن و ادبیات این جمله برایتان عجیب باشد. زیرا مفهوم این جمله در یک برداشت سطحی و اولیه، چیزی شبیه به یک نصیحت دستورمآبانه یا یک قانون سخت‌گیرانه به نظر می‌رسد که معلم مدرسه‌تان با اخم بیان می‌کند! اما اگر مفهوم واقعی این جمله را دریابید، خواهید دید که این‌گونه نیست. بگذارید این موضوع را باهم بررسی کنیم:

 

اگر شما نیز همچون من در فرهنگی پرورش یافته‌اید که نیایش با خداوند و درخواست کردن از او با نوعی غم یا احساس ناراحتی عجین شده است، عجیب نیست که چنین چیزی را منطقی و طبیعی بدانید. ما سال‌ها یاد گرفته‌ایم زمانی که دست به دعا برمی‌داریم با لحنی ملتمسانه از قدرتی برتر بخواهیم مشکلات را از سر راهمان بردارد. اما باید بدانید این شیوه‌ی دعا کردن، هر چقدر هم‌ که متداول و عادی باشد، کاملاً غلط است! باهمین قاطعیت به شما می‌گویم که این نوع درخواست کردن از خداوند اصلاً درست نیست.

   

چه کسی به شما گفته است برای دریافت خواسته‌هایتان باید با احساس ناتوانی و کمبود دست به دعا بردارید؟ چه کسی گفته است درخواست کردن از وجود برتر باید لحنی ملتمسانه داشته باشد؟ اگر تا به امروز  چنین تفکری داشتید، همین حالا آن را کنار بگذارید. باور کنید وجود برتری که از آن کمک می‌خواهید، مشتاقانه تمام خواسته‌هایتان را به شما خواهد داد، دعایتان را مستجاب و آرزو‌هایتان را برآورده خواهد کرد؛ اگر یاد بگیرید به شیوه‌ی درست درخواست‌تان را بیان کنید.

 

در این لحظه حتماً مشتاقید بدانید یک درخواست که به درستی مطرح شود چه ویژگی‌هایی دارد و شیوه‌ی صحیح دعا کردن چگونه است؟ نگران نباشید! کافیست سه اصل ساده را یاد بگیرید و آن‌ها را به کار ببرید تا لذت رسیدن به خواسته‌هایتان به یکی از تجربیات همیشگی شما در زندگی تبدیل شود!

 

رویال مایند جیک دوسی

 

 اصل اول: به گونه‌ای دعا کنید که انگار هم اکنون صاحب خواسته‌تان هستید.

 

 به این جمله دقت کنید:

"خدایا! کاش کمکم می‌کردی خانه‌ای هرچند کوچک برای خودم بخرم. من از اجاره نشینی خسته شده‌ام و دیگر تحمل این شرایط را ندارم"


شما هم درماندگی و نا امیدی فرد دعا کننده را از روی کلماتش احساس کردید؛ درست است؟ حتی می‌توان حس کرد فردی که این دعا را بیان می‌کند در اعماق وجودش اعتقادی به اینکه روزی بتواند صاحب خانه‌ی خودش باشد ندارد. چقدر غم انگیز!

 

حال بیایید به یک جمله‌ی دیگر توجه کنیم:

"خدایا! از تو ممنونم که در حال فراهم کردن خانه‌ای زیبا برای من هستی. می‌دانم که تو در این زمینه به من کمک خواهی کرد و من از همین لحظه می‌توانم لذت زندگی در خانه‌ی شخصی خودم را احساس کنم"

 

مطمئنم شما هم مثل من با خواندن جمله‌ی دوم احساس خوشایندی را تجربه کردید. انگار نوعی اطمینان و باور قلبی در میان کلمات این دعا موج می‌زند که نشان از آرامش و احساس رضایت دعا کننده دارد. او یقین دارد خداوند در آینده ای نزدیک آرزویش را برآورده خواهد کرد. اما متاسفانه باید بگویم که این نوع دعا کردن هم درست نیست...!

 

حالا به این دعا توجه کنید:


خدایا! از تو ممنونم که خانه‌ای زیبا به من عطا کردی. من لذت زندگی در خانه‌ی شخصی خودم را احساس می کنم و از تو ممنونم!

 

شیوه‌ی صحیح دعا کردن و بیان خواسته‌ها، چیزی شبیه به جمله‌ی سوم است. باید درخواست‌تان را به گونه‌ای مطرح کنید که گویی هم اکنون صاحب آن هستید. باید حتماً از افعال زمان حال استفاده کنید! باید باور کنید خواسته‌تان را در زمان مناسب دریافت کرده‌اید.

 

اما صبر کنید! لحن درست و بیان کلمات مناسب، به تنهایی کافی نیست. مساله‌ی مهم‌تر این است که باید احساستان مطابق با گفته‌هایتان باشد. بله! همه چیز باید کاملاً واقعی باشد. تا زمانیکه احساس قلبی‌تان همسو با کلماتی که به زبان می‌آورید نباشد، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد؛ حتی اگر دعا و خواسته‌تان را به قشنگ‌ترین و اصولی‌ترین حالت ممکن هم بیان کنید.

 

شاید در ابتدای راه این کار کمی سخت به نظر برسد. مخصوصاً زمان‌هایی که آثار تحقق نیافتن خواسته‌هایمان در زندگی‌مان جریان دارد. اما به مرور زمان آن را یاد می‌گیرید. تا جایی که ناخودآگاه به همین شیوه دعا خواهید کرد.
تنها باید اراده کنید و باورتان را تقویت کنید. پس به خاطر داشته باشید در زمان درخواست آرزوهایتان از وجود برتر، هرگونه حس نا امیدی و شک و تردید را کنار بگذراید و احساس کنید خواسته‌تان همین جاست. در کنار شما و متعلق به خودتان!

 

 

رویال مایند شکرگزاری

 

 اصل دوم: پیش از دریافت خواسته‌تان، بابت دریافت آن شکرگزاری کنید.

 

 شاید بگویید اینکار حتی از قبلی هم سخت‌تر است. وقتی هنوز خانه‌ای وجود ندارد، کارت اعتباری‌تان خالیست و در منزل شخص دیگری اجاره‌نشین هستید، چگونه برای خانه‌ی جدیدتان شکرگزاری کنید؟ لحظه‌ای به اصل اول بازگردید؛ گفتیم دعاهای شما باید به گونه‌ای باشند که انگار هم اکنون صاحب خواسته‌تان هستید. باید آن را باور کنید و با قلبتان احساسش کنید. بدیهی است که اگر این کار را به درستی انجام دهید شکرگزاری کار سختی نخواهد بود!

 

بگذارید باهم روراست باشیم. زمانی که خانه‌تان را خریداری کردید و در آن ساکن شدید، قطعاً شکرگزار خواهید بود. درست است؟ خب اینکه کار سختی نیست! نه تنها شما بلکه اغلب افراد توانایی این کار را خواهند داشت. اما آنچه شما و دعایتان را متمایز و قدرتمند خواهد کرد، شکرگزاری قبل از دریافت نتیجه است؛ نه پس از آن!

شکرگزاری قبل از دریافت نتیجه نه تنها شما را به خواسته‌تان نزدیک‌تر خواهد کرد، بلکه احساس خوبی را در شما به وجود خواهد آورد و این احساس خوب اتفاقات خوب را به سمت شما جذب خواهد کرد.شاه کلید قانون جذب و ارتعاش را که می دانید؟

 

احساس خوب=اتفاقات خوب

 

 

 اصل سوم: خودتان را وجودی جدا از وجود برتر تصور نکنید.

 

«ما تجربه‌ی شخصی خداوند هستیم»

 

زمانی که برای نخستین بار این جمله را از زبان "جیک دوسی" شنیدم، احساس عجیبی وجودم را فراگرفت. از زمان درک مفهوم آن نگرش تازه‌ای نسبت به رابطه‌ی میان انسان و وجود برتر پیدا کردم. اما مفهوم این جمله چیست؟ چطور می‌شود ما تجربه‌ی شخصی خداوند باشیم؟

 

یکی از تصورات اشتباه اغلب افراد که روی نگرش آنها نسبت به رابطه‌ی جهان با خودشان نیز تاثیر می‌گذارد، تصور کردن نوعی جدایی و تمایز بین ماهیت خودشان و وجود برتر یا همان خداست. این تصور باعث می شود در هنگام دعا کردن و طلب خواسته هایمان از خداوند، او را وجودی غیر از خودمان تصور کنیم که قرار است از مکان و زمانی خارج از وجود ما مشکلاتمان را حل کند و اشتباه بزرگ دقیقا همینجاست! تصور یک جدایی و مرز میان وجود ما و قدرت برتر!

 

پس رابطه‌ی موجودات با خداوند یا وجود برتر در واقعیت به چه شکل است؟

 

تمام موجودیت این جهان، از انرژی تشکیل شده است و ما نیز بخشی از این انرژی هستیم. البته یک بخش بسیار کوچک! وجود برتر یا خداوند نیز انرژی است. خواسته‌های ما و اتفاقات اطرافمان نیز همه انرژی هستند. پس در اصل هیچ جدایی‌ای در کار نیست و همه‌ی جهان نوعی انرژی یکپارچه است. پس شما و خداوندتان از هم جدا نیستید و اینجاست که این جمله معنای اصلی خودش را باز می‌یابد:
 

شما تجربه‌ی شخصی خداوند هستید. خداوند درون شما حضور دارد و مشتاق است به وسیله‌ی شما لذت، خوشبختی و در نهایت رسیدن به کمال را تجربه کند. او حتی از خود شما برای رسیدن به خواسته‌هایتان مشتاق‌تر است. او خود شماست!

 

این یگانگی به خوبی می‌تواند مهر تاییدی بر این مساله باشد که وجود برتر هیچگاه خواهان تجربه‌ی ضعف، کمبود و ناامیدی توسط شما نبوده و برعکس، خواهان یک زندگی تمام و کمال و سرشار از خوشبختی برای شماست. در واقع این خود شما هستید که از اصل وجودتان فاصله گرفته‌اید و قدرت درونتان را به فراموشی سپرده‌اید. این شمایید که همچون مانعی بر سر راه جریان همیشگی عشق که از سوی خداوند به سمت شما می‌آید قرار گرفته‌اید.

 

باید بدانید زمانی که خواسته‌هایتان را از وجود برتر طلب می‌کنید، او مشتاقانه همه چیز را به نفع شما سر و سامان خواهد داد. به شرط آن که بتوانید فکر و احساستان را با این جریان سعادت همسو و رسیدن به خواسته‌هایتان را باور کنید. شما باید قدر عظمتی را که در وجودتان قرارگرفته است را بدانید.

 

حال که فهمیدید مرزی میان شما و خداوند وجود ندارد و یگانگیِ زیبایی میان شما و وجود برتر برقرار است، دعاهایتان رنگ و بوی دیگری خواهد گرفت. از این به بعد می‌توانید به خداوند بگویید که قرار است در خلق خواسته‌هایتان با او همکاری کنید. بگویید که می‌خواهید وسیله‌ی وجود برتر برای تجلی آرزوها و سعادت باشید. واسطه‌ای برای تجلی کمال، خوشبختی و تمام زیبایی‌هایی که لایقش هستید. هم خودتان و هم خدایتان.

 

آنچه در این مقاله خواندید، راه و روشی ساده اما شگفت انگیز بر اساس آموزه‌های جیک دوسی است که برای دستیابی هرچه بیشتر به خواسته‌هایتان دراختیارتان قرار گرفته است و به شما قول می‌دهم در صورت به کار گیری آن، از آن چه در زندگی‌تان رخ خواهد داد، شگفت زده خواهید شد. پس از همین امروز شروع کنید.

 

  

نظر شما در رابطه با ایده های مطرح شده در این مقاله چیست؟ در این مقاله 3 اصل برای دعا کردن مطرح شد، شما هم در بخش نظرات اصول دیگری را معرفی کنید که باعث اثر پذیری بیشتر دعاها و نیایش ها می شود. همچنین اگر تجربه ای شخصی در این زمینه دارید حتما با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

برای ثبت نظرتان به پایین صفحه مراجعه کنید👇👇

سپیده دادخواه تهرانی
تیم تحقیقاتی و مقاله نویسی سایت رویال مایند


 دعا راهی برای درخواست کردن و خلق خواسته‌ها

 

این مقاله راهگشای شماست!

اگر دعاهای بسیار و خواسته‌های بزرگ، اما اجابت‌های اندک و دریافت‌های کوچک دارید

 

 

 

هرچه می‌خواهد دل تنگت، نگو!! 

 

می‌دانم که تعجب کرده‌اید و تعجبتان نیز به جاست. احتمالاً فکر می‌کنید در جمله‌ی بالا یک اشتباه تایپی رخ داده است. شاید من قصه‌ی موسی و شبان را درست نخوانده‌ام. هرچه باشد هر کدام از شما بارها آن بیت معروف را شنیده و خوانده‌اید و کاملاً به یاد دارید که قرار بود شبان یا همان چوپان قصه، هرچه دل تنگش می‌خواست را به هرشیوه‌ای که دوست داشت در پیشگاه خداوندش بازگو کند!

اما باید بگویم که نه اشتباه نوشتاری در کار است و نه من آن قصه و این بیت معروفش را فراموش کرده‌ام. من عمداً این بیت را به غلط و برعکس آن چه در خاطر همه‌ی ما حک شده است، به کار برده‌ام. زیرا می‌خواهم اشتباهی که اغلب ما در شیوه‌ی دعا کردن و بیان خواسته‌هایمان در پیشگاه خداوند مرتکب می‌شویم برای همیشه در خاطرتان حک شود. می‌پرسید کدام اشتباه؟!
 

صبور باشید و با من همراه شوید. همه چیز رابه شما خواهم گفت!

 

 

 آن چه به اشتباه دعا کردن می‌نامیم!!

 

لحظه‌ای سعی کنید فردی که در حال دعا کردن است را در ذهنتان مجسم کنید. احتمالاً در ذهن شما نیز مثل من چنین تصویری نقش خواهد بست: چشمانی بسته، قلبی پر از اندوه و وجودی پر از احساس عجز و ناتوانی که با لحنی ملتمسانه برای رهایی از بن‌بستی در زندگی‌اش از وجودی برتر تقاضای کمک می‌کند.

 

این توصیفی است از حالت اغلب افراد در هنگام دعا، نیایش و خواستن از خداوند یا هر قدرت برتری که به آن اعتقاد دارند. همان حالتی که ما آن را دعا کردن می‌نامیم و به همین شیوه انجامش می‌دهیم و آنگاه که به خواسته‌هایمان نمی‌رسیم یا از بخشندگی و عشق خداوند ناامید می‌شویم یا آن را به گردن مصلحت و حکمت می‌اندازیم. اما این حقیقت که اشتباهات خودمان چنین شرایطی را رقم زده، کاملاً از چشمانمان دور می‌ماند. شاید با خودتان فکر کنید دعا کردن یا درخواست کردن از خداوند که قاعده و قانونی ندارد. یک عمل بسیار ساده است که اشتباه کردن در آن بسیار دور از انتظار به نظر می‌رسد. اما افکارتان با وجود آن که منطقی به نظر می‌رسند ولی درست نیستند.

 

ما در شیوه‌ی دعا کردن نیز دچار خطا و اشتباه می‌شویم. راه و روش اغلب ما برای دعا کردن یا غلط است یا ناقص و متاسفانه از این مشکل بی‌اطلاع هستیم. در این مقاله به شما خواهم گفت اشتباهات در زمان درخواست از خداوند چه زمانی رخ می‌دهند و شیوه‌ی صحیح دعا کردن چگونه است. روشی که اگر آن را یاد بگیرید و از آن استفاده کنید تغییرات چشمگیری در نتایجتان مشاهده خواهید کرد. پس بیایید شروع کنیم!

 

 

قبل از هر چیز به این سوالات خوب فکر کنید:

 

  • چرا اکثر افراد در هنگام طلب کردن خواسته‌هایشان از وجود برتر، که وجودی سرشار از عشق است، حالتی شبیه به غم و غصه را تجربه می‌کنند؟
  • چرا هنگام دعا کردن، ناخودآگاه احساس ناتوانی و کمبود به ما دست می‌دهد تا آنجا که در قالب یک فرد مستاصل و نا‌مطمئن خواسته‌هایمان را از خداوند طلب می‌کنیم؟
  • ما چه کسی را باور نداریم که این چنین ناامیدانه دست به دعا برمی‌داریم؟ خودمان را یا خدایمان؟

دور از انتظار نیست اگر جوابی برای این سوالات نداشته باشید. در پایان این مقاله همه چیز را به خوبی خواهید فهمید...

 

 

با خداوندتان، درست و راحت صحبت کنید!

 

به شما حق می‌دهم اگر لحن و ادبیات این جمله برایتان عجیب باشد. زیرا مفهوم این جمله در یک برداشت سطحی و اولیه، چیزی شبیه به یک نصیحت دستورمآبانه یا یک قانون سخت‌گیرانه به نظر می‌رسد که معلم مدرسه‌تان با اخم بیان می‌کند! اما اگر مفهوم واقعی این جمله را دریابید، خواهید دید که این‌گونه نیست. بگذارید این موضوع را باهم بررسی کنیم:

 

اگر شما نیز همچون من در فرهنگی پرورش یافته‌اید که نیایش با خداوند و درخواست کردن از او با نوعی غم یا احساس ناراحتی عجین شده است، عجیب نیست که چنین چیزی را منطقی و طبیعی بدانید. ما سال‌ها یاد گرفته‌ایم زمانی که دست به دعا برمی‌داریم با لحنی ملتمسانه از قدرتی برتر بخواهیم مشکلات را از سر راهمان بردارد. اما باید بدانید این شیوه‌ی دعا کردن، هر چقدر هم‌ که متداول و عادی باشد، کاملاً غلط است! باهمین قاطعیت به شما می‌گویم که این نوع درخواست کردن از خداوند اصلاً درست نیست.

   

چه کسی به شما گفته است برای دریافت خواسته‌هایتان باید با احساس ناتوانی و کمبود دست به دعا بردارید؟ چه کسی گفته است درخواست کردن از وجود برتر باید لحنی ملتمسانه داشته باشد؟ اگر تا به امروز  چنین تفکری داشتید، همین حالا آن را کنار بگذارید. باور کنید وجود برتری که از آن کمک می‌خواهید، مشتاقانه تمام خواسته‌هایتان را به شما خواهد داد، دعایتان را مستجاب و آرزو‌هایتان را برآورده خواهد کرد؛ اگر یاد بگیرید به شیوه‌ی درست درخواست‌تان را بیان کنید.

 

در این لحظه حتماً مشتاقید بدانید یک درخواست که به درستی مطرح شود چه ویژگی‌هایی دارد و شیوه‌ی صحیح دعا کردن چگونه است؟ نگران نباشید! کافیست سه اصل ساده را یاد بگیرید و آن‌ها را به کار ببرید تا لذت رسیدن به خواسته‌هایتان به یکی از تجربیات همیشگی شما در زندگی تبدیل شود!

 

رویال مایند جیک دوسی

 

 اصل اول: به گونه‌ای دعا کنید که انگار هم اکنون صاحب خواسته‌تان هستید.

 

 به این جمله دقت کنید:

"خدایا! کاش کمکم می‌کردی خانه‌ای هرچند کوچک برای خودم بخرم. من از اجاره نشینی خسته شده‌ام و دیگر تحمل این شرایط را ندارم"


شما هم درماندگی و نا امیدی فرد دعا کننده را از روی کلماتش احساس کردید؛ درست است؟ حتی می‌توان حس کرد فردی که این دعا را بیان می‌کند در اعماق وجودش اعتقادی به اینکه روزی بتواند صاحب خانه‌ی خودش باشد ندارد. چقدر غم انگیز!

 

حال بیایید به یک جمله‌ی دیگر توجه کنیم:

"خدایا! از تو ممنونم که در حال فراهم کردن خانه‌ای زیبا برای من هستی. می‌دانم که تو در این زمینه به من کمک خواهی کرد و من از همین لحظه می‌توانم لذت زندگی در خانه‌ی شخصی خودم را احساس کنم"

 

مطمئنم شما هم مثل من با خواندن جمله‌ی دوم احساس خوشایندی را تجربه کردید. انگار نوعی اطمینان و باور قلبی در میان کلمات این دعا موج می‌زند که نشان از آرامش و احساس رضایت دعا کننده دارد. او یقین دارد خداوند در آینده ای نزدیک آرزویش را برآورده خواهد کرد. اما متاسفانه باید بگویم که این نوع دعا کردن هم درست نیست...!

 

حالا به این دعا توجه کنید:


خدایا! از تو ممنونم که خانه‌ای زیبا به من عطا کردی. من لذت زندگی در خانه‌ی شخصی خودم را احساس می کنم و از تو ممنونم!

 

شیوه‌ی صحیح دعا کردن و بیان خواسته‌ها، چیزی شبیه به جمله‌ی سوم است. باید درخواست‌تان را به گونه‌ای مطرح کنید که گویی هم اکنون صاحب آن هستید. باید حتماً از افعال زمان حال استفاده کنید! باید باور کنید خواسته‌تان را در زمان مناسب دریافت کرده‌اید.

 

اما صبر کنید! لحن درست و بیان کلمات مناسب، به تنهایی کافی نیست. مساله‌ی مهم‌تر این است که باید احساستان مطابق با گفته‌هایتان باشد. بله! همه چیز باید کاملاً واقعی باشد. تا زمانیکه احساس قلبی‌تان همسو با کلماتی که به زبان می‌آورید نباشد، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد؛ حتی اگر دعا و خواسته‌تان را به قشنگ‌ترین و اصولی‌ترین حالت ممکن هم بیان کنید.

 

شاید در ابتدای راه این کار کمی سخت به نظر برسد. مخصوصاً زمان‌هایی که آثار تحقق نیافتن خواسته‌هایمان در زندگی‌مان جریان دارد. اما به مرور زمان آن را یاد می‌گیرید. تا جایی که ناخودآگاه به همین شیوه دعا خواهید کرد.
تنها باید اراده کنید و باورتان را تقویت کنید. پس به خاطر داشته باشید در زمان درخواست آرزوهایتان از وجود برتر، هرگونه حس نا امیدی و شک و تردید را کنار بگذراید و احساس کنید خواسته‌تان همین جاست. در کنار شما و متعلق به خودتان!

 

 

رویال مایند شکرگزاری

 

 اصل دوم: پیش از دریافت خواسته‌تان، بابت دریافت آن شکرگزاری کنید.

 

 شاید بگویید اینکار حتی از قبلی هم سخت‌تر است. وقتی هنوز خانه‌ای وجود ندارد، کارت اعتباری‌تان خالیست و در منزل شخص دیگری اجاره‌نشین هستید، چگونه برای خانه‌ی جدیدتان شکرگزاری کنید؟ لحظه‌ای به اصل اول بازگردید؛ گفتیم دعاهای شما باید به گونه‌ای باشند که انگار هم اکنون صاحب خواسته‌تان هستید. باید آن را باور کنید و با قلبتان احساسش کنید. بدیهی است که اگر این کار را به درستی انجام دهید شکرگزاری کار سختی نخواهد بود!

 

بگذارید باهم روراست باشیم. زمانی که خانه‌تان را خریداری کردید و در آن ساکن شدید، قطعاً شکرگزار خواهید بود. درست است؟ خب اینکه کار سختی نیست! نه تنها شما بلکه اغلب افراد توانایی این کار را خواهند داشت. اما آنچه شما و دعایتان را متمایز و قدرتمند خواهد کرد، شکرگزاری قبل از دریافت نتیجه است؛ نه پس از آن!

شکرگزاری قبل از دریافت نتیجه نه تنها شما را به خواسته‌تان نزدیک‌تر خواهد کرد، بلکه احساس خوبی را در شما به وجود خواهد آورد و این احساس خوب اتفاقات خوب را به سمت شما جذب خواهد کرد.شاه کلید قانون جذب و ارتعاش را که می دانید؟

 

احساس خوب=اتفاقات خوب

 

 

 اصل سوم: خودتان را وجودی جدا از وجود برتر تصور نکنید.

 

«ما تجربه‌ی شخصی خداوند هستیم»

 

زمانی که برای نخستین بار این جمله را از زبان "جیک دوسی" شنیدم، احساس عجیبی وجودم را فراگرفت. از زمان درک مفهوم آن نگرش تازه‌ای نسبت به رابطه‌ی میان انسان و وجود برتر پیدا کردم. اما مفهوم این جمله چیست؟ چطور می‌شود ما تجربه‌ی شخصی خداوند باشیم؟

 

یکی از تصورات اشتباه اغلب افراد که روی نگرش آنها نسبت به رابطه‌ی جهان با خودشان نیز تاثیر می‌گذارد، تصور کردن نوعی جدایی و تمایز بین ماهیت خودشان و وجود برتر یا همان خداست. این تصور باعث می شود در هنگام دعا کردن و طلب خواسته هایمان از خداوند، او را وجودی غیر از خودمان تصور کنیم که قرار است از مکان و زمانی خارج از وجود ما مشکلاتمان را حل کند و اشتباه بزرگ دقیقا همینجاست! تصور یک جدایی و مرز میان وجود ما و قدرت برتر!

 

پس رابطه‌ی موجودات با خداوند یا وجود برتر در واقعیت به چه شکل است؟

 

تمام موجودیت این جهان، از انرژی تشکیل شده است و ما نیز بخشی از این انرژی هستیم. البته یک بخش بسیار کوچک! وجود برتر یا خداوند نیز انرژی است. خواسته‌های ما و اتفاقات اطرافمان نیز همه انرژی هستند. پس در اصل هیچ جدایی‌ای در کار نیست و همه‌ی جهان نوعی انرژی یکپارچه است. پس شما و خداوندتان از هم جدا نیستید و اینجاست که این جمله معنای اصلی خودش را باز می‌یابد:
 

شما تجربه‌ی شخصی خداوند هستید. خداوند درون شما حضور دارد و مشتاق است به وسیله‌ی شما لذت، خوشبختی و در نهایت رسیدن به کمال را تجربه کند. او حتی از خود شما برای رسیدن به خواسته‌هایتان مشتاق‌تر است. او خود شماست!

 

این یگانگی به خوبی می‌تواند مهر تاییدی بر این مساله باشد که وجود برتر هیچگاه خواهان تجربه‌ی ضعف، کمبود و ناامیدی توسط شما نبوده و برعکس، خواهان یک زندگی تمام و کمال و سرشار از خوشبختی برای شماست. در واقع این خود شما هستید که از اصل وجودتان فاصله گرفته‌اید و قدرت درونتان را به فراموشی سپرده‌اید. این شمایید که همچون مانعی بر سر راه جریان همیشگی عشق که از سوی خداوند به سمت شما می‌آید قرار گرفته‌اید.

 

باید بدانید زمانی که خواسته‌هایتان را از وجود برتر طلب می‌کنید، او مشتاقانه همه چیز را به نفع شما سر و سامان خواهد داد. به شرط آن که بتوانید فکر و احساستان را با این جریان سعادت همسو و رسیدن به خواسته‌هایتان را باور کنید. شما باید قدر عظمتی را که در وجودتان قرارگرفته است را بدانید.

 

حال که فهمیدید مرزی میان شما و خداوند وجود ندارد و یگانگیِ زیبایی میان شما و وجود برتر برقرار است، دعاهایتان رنگ و بوی دیگری خواهد گرفت. از این به بعد می‌توانید به خداوند بگویید که قرار است در خلق خواسته‌هایتان با او همکاری کنید. بگویید که می‌خواهید وسیله‌ی وجود برتر برای تجلی آرزوها و سعادت باشید. واسطه‌ای برای تجلی کمال، خوشبختی و تمام زیبایی‌هایی که لایقش هستید. هم خودتان و هم خدایتان.

 

آنچه در این مقاله خواندید، راه و روشی ساده اما شگفت انگیز بر اساس آموزه‌های جیک دوسی است که برای دستیابی هرچه بیشتر به خواسته‌هایتان دراختیارتان قرار گرفته است و به شما قول می‌دهم در صورت به کار گیری آن، از آن چه در زندگی‌تان رخ خواهد داد، شگفت زده خواهید شد. پس از همین امروز شروع کنید.

 

  

نظر شما در رابطه با ایده های مطرح شده در این مقاله چیست؟ در این مقاله 3 اصل برای دعا کردن مطرح شد، شما هم در بخش نظرات اصول دیگری را معرفی کنید که باعث اثر پذیری بیشتر دعاها و نیایش ها می شود. همچنین اگر تجربه ای شخصی در این زمینه دارید حتما با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

برای ثبت نظرتان به پایین صفحه مراجعه کنید👇👇

سپیده دادخواه تهرانی
تیم تحقیقاتی و مقاله نویسی سایت رویال مایند
مقالات پیشنهادی

نظر شما درباره این مطلب

برای شرکت در بخش نظرات باید در سایت رویال مایند ثبت نام کنید. ثبت نام در سایت رویال مایند رایگان است و کمتر از ۳۰ ثانیه زمان می برد.

ورود به سایت ثبت نام