علم ثروتمند شدن - فصل هفتم

علم ثروتمند شدن

فصل هفتم

شکرگزاری

نخستین گام در جهت ثروت اندوزی این است که خواسته‌های خود را به جوهره بی‌شکل عرضه کنید. در این‌جا دستورالعمل‌هایی به شما داده خواهد شد که در صورت پیروی صحیح از آن‌ها به هماهنگی و وحدتِ کامل ذهنی با خداوند خواهید رسید. تمامی این فرآیندِ اصلاح و هماهنگ‌سازی ذهنی را می‌توان در یک کلمه خلاصه کرد: «شکرگزاری».

 تا این‌جا بر این باور رسیده‌اید که همه‌ی اشیاء از یک جوهره هوشمند خلق می‌شوند و اطمینان دارید که این جوهره تمامی خواسته‌های شما را در اختیارتان قرار خواهد داد. پس با احساسی عمیق و درونی از طریق شکرگزاری با آن جوهره ارتباط برقرار کنید.

بسیاری از مردم با این‌که تمامی کارهای خود را به درستی انجام می‌دهند، فقیر باقی می‌مانند. فقرِ بسیاری از آن‌ها به علت کمبود حس شکرگزاری است. زیرا که در مسیر حیات راه دیگری را دنبال می‌کنند. آن‌ها پس از دریافت هر هدیه از خداوندِ خالق با عدم شکرگزاری، آن سیم ارتباطی را که واسطه‌ی ارتباط آن‌ها با خداوند است، قطع می‌کنند.

آن روحی که همواره سپاس‌گزار و شاکر است، در جوار لطف الهی قرار دارد. روح ناسپاس به درگاه الهی راهی ندارد. آن هنگام که اتفاقات خوبی برایمان رخ می‌دهد، اگر با سپاس‌گزاری بیش‌تر ذهن خود را به  هوشِ برترِ کیهانی متمرکز کنیم، خوبی‌های بیش‌تری را دریافت خواهیم کرد و خوبی‌ها با سرعت بیش‌تری به سوی ما روان خواهند شد.

علت آن این است که نگرش ذهنی شکرگزارانه، ذهن را در جوار آن منبعی قرار می‌دهد که منشاء تمامی برکات است. شاید این عقیده که با شکرگزاری، تمامِ ذهن شما در هماهنگی بیش‌تر با انرژی کائنات قرار می‌گیرد، برای‌تان جدید به نظر بیاید. اما اگر با دقت به آن بنگرید، خواهید دید که این عقیده کاملاً صحیح است. خوبی‌هایی که در زندگی به شما روی می‌آورند در راستای اطاعت و فرمانبرداری از قوانین خاصی به شما رسیده‌اند که شما را در هماهنگی نزدیک با اندیشه‌ی خلاق قرار می‌دهد و از افتادن در اندیشه‌ی رقابتی حفظ می‌کند.

شکرگزاری به خودی خود شما را به جلو می‌کشاند و از افتادن در این اشتباه که منابع محدود می‌باشند، دور می‌کند. سقوط در ورطه‌ی این اشتباه سمی برای آرزوهای شماست. قانونی به نام قانون شکرگزاری وجود دارد و اگر در طلب رسیدن به نتایج دلخواه خود هستید، ضرورت دارد این قانون را کاملاً درک کنید. قانون شکرگزاری یک اصل طبیعی و بر مبنای قانون عمل و عکس‌العمل است. هر عملی را عکس‌العملی است مساوی با آن، اما در جهت عکس آن.

 اگر شما با قدرت و پیوسته از منبع آفرینش تشکر کنید، عکس‌العمل جوهره بی‌شکل نیز قدرتمند و پیوسته خواهد بود و در جهت برآورده شدن خواسته‌ی شما قرار می‌گیرد. به نگرش شاکرانه‌ی پیامبر خدا توجه داشته باشید. به نظر می‌رسد که پیامبر خدا همواره این عبارت را تکرار کرده است که: «خداوندا تو را شکر می‌کنم که مرا شنیدی». بدون شکرگزاری نمی‌توانید قدرت بیش‌تری را به کار بگیرید، زیرا این شگرگزاری است که شما را به منبع قدرت نزدیک می‌کند.

شکرگزاری صرفاً در جهتِ آوردن فراوانی به زندگی شما نیست، بلکه بدون سپاس‌گزاری، اندیشه‌های ناراحت کننده‌ای درباره‌ی آن چیزهایی که در اختیار دارید، در ذهن‌تان شکل خواهد گرفت و آن‌ها را نیز از دست خواهید داد. آن لحظه‌ای که اجازه دهید ذهن شما بر نارضایتی از شرایط کنونی متمرکز گردد، فرآیندِ از دست دادن آغاز می‌شود.

 هنگامی‌که توجه خود را بر مسائل عمومی و روزمره‌ی فقر، بدذاتی و بدبینی متمرکز کنید، ذهن شما این قالب‌ها را به خود گرفته و شما این قالب‌ها و یا تصاویر ذهنی را به جوهره بی‌شکل منتقل خواهید کرد. در صورتی‌که اجازه دهید ذهن شما بر مسائل کم ارزش تمرکز کند، خودتان کم ارزش خواهید شد و امور کم ارزش شما را احاطه خواهد کرد.

 به کلام دیگر، با تمرکز به بهترین‌ها، بهترین‌ها شما را در برمی‌گیرد و شما بهترین می‌شوید. ذهنِ شکرگزار همواره بر بهترین‌ها متمرکز می‌شود. بنابراین تمایل دارد که بهترین شود. قالب یا شخصیتی را به خود می‌گیرد که بهترین است و در نتیجه بهترین را دریافت می‌کند.

ایمان زائیده‌ی شکرگزاری است. ذهنِ شاکر همواره انتظار خوبی را می‌کشد و این انتظار به ایمان تبدیل می‌شود. جهان در عکس‌العمل نسبت به شکرگزاری ذهنی، ایمان را به وجود می‌آورد و با انتشار هر موج شکرگزارانه‌ی دیگر ایمان بیش‌تر می‌شود. فردی که فاقد هرگونه احساس شکرگزاری است، نمی‌تواند به مدت طولانی ایمانِ فعال را در درون خود حفظ کند. برای این‌که بتوان با استفاده از روشی خلاق ثروتمند شد، باید ایمانی فعال داشت که جزئیات آن در فصول بعد خواهد آمد.

لازم است این عادت را در خود به وجود آوریم که در ازای هر نعمتی شکرگزار باشیم و این شکرگزاری پیوسته و همیشگی باشد. از آن‌جایی‌که همه‌ی اشیاء در خدمت رشد انسان قرار دارند، باید در ازای داشتن هر چیزی هر چند کوچک و ناچیز، شاکر و سپاس‌گزار باشیم.لینک دانلود فایل pdf:

دیدگاهها


نظرات دیگر کاربران