برایان تریسی - اصول دوازده گانه هدف گذاری (مقاله ویژه)

برایان تریسی

ما انسان ها به صورت فطری موجوداتی هدف محور هستیم . ما طوری طراحی شده ایم که به‌طور منظم در راستای رسیدن به اهدافمان کارو تلاش می کنیم .ما بطور مداوم در راستای به انجام رساندن چیزهایی که برایمان مهم هستند حرکت می کنیم. هنگامی که به یکی از اهداف خود دست می یابیم رضایت از دستیابی به یک خواسته بطور اتوماتیک تبدیل به خواسته یا آرزو برای چیز دیگری می شود.

" ما نمی توانیم حس شادی عمیقی داشته باشیم

مگر که احساس کنیم در حال حرکت به سوی هدفی هستیم."

هدف گذاری یکی از مهم ترین مبانی موفقیت است. همه ی ما خواسته ها و آرزوهایی داریم و با تمام وجود می خواهیم به آنها دست یابیم اما باید بدانیم داشتن یک آرزو و رویا به‌تنهایی نمی تواند تضمینی برای تحقق آن رویا باشد.جمله ای معروف است که می گوید:

هنگامی که رویای خود را می نویسیم به هدف تبدیل می شود،

هنگامی که هدف خود را به گام های کوچک تقسیم می کنیم به برنامه تبدیل می شود

و هنگامی که متعهد به اجرای برنامه می شویم، رویای ما به واقعیت تبدیل خواهد شد.

 تقریبا می توان گفت اگر هدف گذاری و برنامه به خصوصی نداشته باشیم، نمی توانیم به هدف بزرگی در زندگی دست یابیم. ولی سوال اینجاست که هدف‌گذاری اصولی به چه صورت است؟ در واقع جواب این سوال را می توان تنها از کسانی پرسید که عمر خود را صرف تحقیق و پژوهش در این زمینه یعنی علم مدیریت زمان و هدف گذاری کرده اند.

در این میان برایان تریسی را می توان استاد بی چون و چرای علم مدیریت زمان و هدف‌گذاری دانست زیرا حدود پنجاه سال از زندگی خود را صرف تحقیق و پژوهش در این زمینه کرده است و سمینارها و سخنرانی های بسیار زیادی را در همین زمینه در سراسر جهان برگزار کرده است. در این مقاله یکی از وبینارهای فوق العاده این استاد را مورد بررسی قرار می دهیم و تمام نکات در این وبینار را موشکافی می کنیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

- نحوه شناسایی خواسته قلبی و هدف واقعی خود

- تاثیر نوشتن اهداف و رابطه آن با ضمیر ناخودآگاه

- نحوه تعیین مهلت برای اهداف و آشنایی با کارشکنی‌های ضمیر ناخودآگاه

- استفاده از قانون 20 – 80 برای کنار گذاشتن موانع و محدودیت ها

- نحوه ایجاد و اولویت بندی لیست گام های لازم برای رسیدن به اهداف

- کلید اصلی مدیریت زمان برای ایجاد خود انظباطی

- نحوه تصویر سازی ذهنی و استفاده از قدرت تجسم برای تاثیر گذاری بر ضمیر ناخودآگاه

 

ارل نایتینگل می‌گوید:

اگر کسی برای موفقیتش از قبل آماده نشود،

زمانی که فرصت بزرگ فرا می رسد مثل احمق ها به نظر می آید.

شاید این را شنیده ایدکه می گویند: شانس زمانی اتفاق می افتد که آمادگی و فرصت با هم رخ دهند. شما فقط زمانی می توانید از هر فرصتی سود ببرید که برای موفقیت تان آماده باشید. یادگیری اصول هدف گذاری باعث می شود شما بتوانید آمادگی لازم را برای استفاده کردن از فرصت ها در زندگی خود ایجاد کنید. البته آمادگی به خودی خود، فرصت ها را مثل آهنربا به شما جذب می کند.

اگر شما هم تمایل دارید که این آمادگی لازم را در خود به وجود بیاورید و خود را برای موفقیت های بزرگ آماده کنید پس 12 قدمی که در این مقاله گفته شده است را به طور کامل و مرحله به مرحله انجام دهید.

برایان تریسی

قدم اول :  تصمیم بگیرید که دقیقاً در هر قسمت از زندگیتان چه می خواهید.               

  این کار بلافاصله شما را از 80 تا 90 درصد جامعه جدا می کند. مهمترین کلمه ای که من در علم موفقیت پیدا کرده ام « شفافیت» است. افراد موفق در مورد چیزی که می خواهند خیلی شفاف و روشن هستند. طی تجربه و تحقیقات، به من ثابت شده است که هر چه شفافیت و روشنی بیشتر داشته باشید، سریعتر هدف مطلوب وارد زندگیتان می شود و منابع لازم برای بدست آوردنش را خواهید یافت .

برای تعیین این که دقیقاً چه می خواهید، روشی وجود دارد که « ایده آل سازی» نامیده می‌شود. شما ابتدا باید در ذهن خود زندگی دلخواه تان را ایده آل وکامل و بی نقص فرض‌کنید.زندگیتان را در چهار زمینه ی اصلی کاملاً ایده آل فرض کنید.

- درآمد

 - خانواده

 - سلامتی

- سرمایه خالص                          

باید ابتدا تمام ترس ها و محدودیت هایی را که در ذهن خود ایجاد کرده اید را کنار بگذارید. ترس از این که به هدفتان نرسید چیزی است که ما به آن  باور به محدودیت های شخصی  می گوییم . باور به محدودیت های شخصی  یک مانع ذهنی است و واقعی نیستند. شما برای کنار گذاشتن این باورهای محدود کننده باید ابتدا سوالات زیر را از خود بپرسید:

اگر من هیچ محدودیتی نداشتم چه اهدافی را برای خودم انتخاب می کردم؟

اگر بتوانم زندگی بی نقصی را خلق کنم آن زندگی چه شکلی خواهد بود؟

اگر پول برای من مساله ای نباشد چه هدفی را دنبال می کنم؟

 یک تکنیک برای مشخص کردن اهداف واقعی و شناسایی خواسته قلبی شما وجود دارد که تکنیکی بسیار دقیق و معتبر است. این تکنیک به این صورت است که باید سه هدفی را که از صمیم قلب می خواهید به آن ها دست یابید را در کمتر از 30 ثانیه بنویسید. بدون اینکه فکر کنید. در واقع باید قلم و کاغذی را بردارید و بدون اینکه ذهن شما فرصت داشته باشد که اهداف را تجزیه و تحلیل کند آن ها را بر روی کاغذ بیاوردید.

چرا این کار لازم است در کمتر از 30 ثانیه انجام شود؟ زیرا در صورتی که به ذهن فرصت داده شود، به اهداف و خواسته های قلبی ما  بر چسب های مختلفی می زند مانند: خواسته و هدف منطقی، غیر منطقی، دست یافتنی،دست نیافتی، ممکن، غیر ممکن، ارزشمند، ناچیز، بزرگ، کوچک و یا صدها بر چسب دیگر.

در واقع این برچسب ها ناشی از همان باورهای محدود کننده ذهن ماست و اگر در تله این باورهای محدود کننده گرفتار شویم، در همان گام اول هدف گذاری متوقف می شویم و یا اهدافی را برای خود مشخص می کنیم که خواسته واقعی و قلبی ما نیستند، زیرا ممکن است ذهن ما بر اساس باورهای محدود کننده ما به خواسته های قلبی و رویاهای واقعی ما برچسب هایی مانند: غیر ممکن، بی ارزش و... زده باشد و در نتیجه ما را از انتخاب آن خواسته های قلبی به عنوان اهداف اصلی‌مان منصرف کرده باشد

 سه مورد از مهمترین اهدافتان در زندگی را همین الآن بنویسید.

 هر چیزی که بلافاصله نوشته‌اید ، نشان دهنده چیزی است که واقعا در زندگیتان می خواهید. جواب هایی که دراین 30 ثانیه نوشتید بسیار دقیقتر از حالتی است ، که چندین ساعت وقت بگذارید. 

برای ادامه مطالعه این مقاله فایل pdf آن را از لینک زیر دانلود کنید:

دیدگاهها


نظرات دیگر کاربران

مختارابراهیمی
چهار شنبه 10 آذر 1395
مطالب بسیار مفیدند
رویال مایند
   
زهرا
چهار شنبه 10 آذر 1395
سلام به بزرگواران مديريت سايت رويالمايند،از وقتي با كانال تلگرامتون آشنا شدم،كلي زندگيم تغيير كرده،خدا بهتون قوت بده دوستان
رویال مایند
   

ممنون از لطف شما. خوشحال هستیم که توانستیم تاثیر مثبتی داشته باشیم

Mohammed.h
پنج شنبه 11 آذر 1395
نهایت تشکر بابت زحمات شما عزیزان.
رویال مایند
   

سپاسگزاریم دوست عزیز